جان تری از اتهام نژادپرستی تبرئه شد

» سرویس: ورزشی - جهان ورزش

جان تری از اتهام توهین نژادپرستانه به آنتوان فردیناند تبرئه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دادگاه وستمینستر پس از پنج روز بررسی، كاپیتان چلسی را از اتهام توهین نژادپرستانه به مدافع كوئینز پارك رنجرز تبرئه كرد.

جان تری متهم بود در جریان دیدار چلسی مقابل كوئینز پارك رنجرز در رقابت‌های لیگ برتر انگلیس به آنتون فردیناند مدافع سیاه پوست حریف توهین نژادپرستانه كرده است. با این حال، دادگاهی در انگلیس وی را از این اتهام تبرئه كرد.

قاضی دادگاه در هنگام قرائت رای گفت: مسئله این دادگاه تشخیص نژادپرست بودن آقای تری نیست زیرا من شواهد انكارناپذیری دریافت كردم كه نشان می‌دهد او نژادپرست نیست. موضوع دادگاه این است كه آیا آقای تری كلماتی را به قصد توهین بر زبان آورده است یا خیر.

وی در ادامه گفت: رای دادگاه این است كه آقای تری گناهكار نیست. با وجود تمام مدارك موجود، نمی‌توان تشخیص داد كه جان تری در آن زمان دقیقا از چه كلماتی استفاده كرده است. حقیقت مسلم این است كه هیچ كس شواهدی مبنی بر اینكه آقای تری چه گفته و چطور گفته ارائه نكرده است.

قاضی در ادامه آنتون فردیناند را به دلیل ارائه شواهدش «فردی شجاع» توصیف كرد و گفت: در مجموع دریافتم كه آنتون فردیناند درباره این موضوع یك شاهد صادق بوده است.

دادستانی پس از اعلام حكم در بیانیه‌ای اعلام كرد: اتهام جدی و اساسی این پرونده، توهین نژادپرستانه بود. دیدگاه ما این بود كه این مسئله صرفا یك «استهزا» محدود به زمین فوتبال نیست و باید در یك دادگاه مورد رسیدگی قرار گیرد. دادگاه قبول كرد كه آقای تری باید درباره این اتهام پاسخگو باشد ولی پس از استماع همه شواهد، آقای تری را از اتهام نژادپرستی تبرئه كرد. این تصمیمی است كه گرفته شده و ما به تصمیم دادگاه احترام می‌گذاریم.

تری كه پس از این اتهام از كاپیتانی تیم ملی فوتبال انگلیس كنار گذاشته شده بود، بدون هیچ گونه محصاحبه‌ای با رسانه‌ها از دادگاه خارج شد اما بروس باك رئیس چلسی گفت: باشگاه فوتبال چلسی یادآوری می‌كند كه به تصمیم دادگاه احترام می‌گذارد. از اینكه جان تری از این پس می‌تواند روی فوتبال تمركز كرده، به تمرین‌ بازگشته و كاری را كه چندین سال برای ما انجام داده، تكرار كند خوشحالیم.

با این حال، اتحادیه فوتبال انگلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام كرد كه به تحقیقات خود در این زمینه ادامه می‌دهد. در این بیانیه آمده است: اتحادیه فوتبال حكم صادره در پرونده جان تری را بررسی كرده و اكنون قصد دارد روی تحقیقات خود نتیجه‌گیری كند. اتحادیه فوتبال در حال حاضر اطلاعات دیگری منتشر نمی‌كند.